10 tipů pro rodiče, jak vybrat kvalitní dětskou skupinu

Jste maminkou nebo tatínkem dítěte, které jste se rozhodli dát do dětské skupiny? A nebo jen do „jesliček, školičky či Sluníčka“, ale na webu jste se dočetli, že i zde se jedná o tento druh zařízení? Pak byste měli rozhodně věnovat pozornost následujícím tipům:

  1. Co je dětská skupina a proč za ni platím?

Dětská skupina je služba péče o děti od 1 roku do zahájení povinné školní docházky /pozor nenahrazuje povinnou předškolní docházku/. Nahrazuje zaniklé jesle a doplňuje systém mateřských škol. Od těch se liší především v tom, že nemá vzdělávací charakter a není v rejstříku MŠMT. Má také vyšší počet personálu v poměru na počet dětí – zpravidla 1 chůva : 6 dětem. Dětské skupiny zřizují zpravidla neziskové organizace jako veřejně prospěšnou službu. Každá dětská skupina musí sledovat výši skutečných příjmů a nákladů a vybírat od rodičů školkovné pouze do výše skutečných nákladů.

  1. Dejte na šestý smysl

VY jste maminka nebo tatínek a vy znáte vaše dítě nejlépe ze všech. Nedejte na líbivé reklamy, ale na svůj vlastní šestý smysl. Již při prvním vstupu do dětské skupiny musíte mít pocit, že to je pro vaše dítě to pravé ořechové. Rozhodně si prostory řádně prohlédněte, promluvte si s chůvami a nebo s maminkou v šatně, které si přišla pro své dítě. Nový domov vašeho dítěte vám musí „vonět“, protože pak máte jistotu, že tím druhým domovem pro vaše děťátko opravdu bude.

  1. Jsem krkavčí matka?

Diskuzí, zda patří dítě pod 3 roky do školky, již proběhlo opravdu hodně. A jak již bylo řečeno, vy jako rodič víte nejlépe, zda vaše dítě takové zařízení zvládne. Rozhodně nepodceňujte adaptační fázi, která musí být pozvolná a nenásilná. Doporučujeme do skupiny chodit nejdříve společně na kratší časové úseky /tady i poznáte nejvíce, zda se vám běžný provoz zařízení líbí/, následně můžete počkat chvíli na chodbě a dobu pobytu prodlužovat. Teprve až si budete jisti, že dítě pobyt zvládá, nastavte si pravidelnou docházku, která se postupně např. z jednoho dopoledne v týdnu může prodlužovat na několik dnů. Na celém adaptačním procesu je ale stejně jak pro dítě důležitá i adaptace rodiče. Pokud on sám není přesvědčený o tom, že je o dítě dobře postaráno a nijak odloučením netrpí, pak je adaptace náročná pro všechny. Pokud se tedy rozhodnete pro kolektivní zařízení, vyjasněte si toto nejdříve sami v sobě. Šťastný rodič = šťastné dítě.

  1. Pozorně si přečtěte všechny dokumenty

Při nástupu dostanete dokumenty, které dle zákona musí dětská skupina archivovat. Jedná se o plán výchovy a péče, provozní řád a smlouvu o poskytování služby péče o děti v dětské skupině. Tyto dokumenty pečlivě prostudujte, zejména pak smlouvu, ve které máte jasně stanovené podmínky. Pokud s některými ustanoveními nesouhlasíte, dejte to najevo.

  1. Ptejte se!

Nejste si jisti tím, kdy si můžete dítě vyzvednout nebo co máte dělat, když dítě onemocní? Ptejte se! Jedině s dostatkem informací vás nic nepřekvapí a nevznikne žádné nedorozumění mezi vámi a provozovatelem. Vy jste rodič a máte právo vědět úplně o všem, co souvisí s vaším dítětem.

  1. Sledujte bezpečnost dětí

Bezpečnost dětí by měla být na prvním místě všech provozovatelů. Pokud jste po cestě od hlavního vchodu do třídy „nepotkali“ žádný hasicí přístroj, pak je něco špatně. Čím více opatření udělá provozovatel k tomu, aby zabránil úrazu dětí, tím lépe. Samotné pojištění odpovědnosti za újmu nestačí, to má každopádně povinnost mít každá registrovaná dětská skupina. Hygienu prostředí pohlídá za vás krajská hygienička. A co bezpečnost dat? A tím nemyslím samozřejmě jen datum narození Honzíka, ale především jeho fotografie na sociálních sítích a webu. Každý provozovatel by měl mít zpracovaná opatření ochrany osobních dat, tzn. GDPR. Souhlas se zpracováním těchto dat musíte jako zákonný zástupce samozřejmě podepsat.

  1. Kdo a jak s dítětem pracuje?

Chůvy, nebo jestli chceme tety, budou s vašimi dětmi trávit čas místo vás. Ne usměvavá paní ředitelka nebo majitelka. Právě ony by Vám měly každý den říct, jakou měla dnes Anička náladu nebo jestli snědla odpolední svačinku. Nechce se jí spát po obědě a nemá ráda makové rohlíky? To by přece neměl být žádný problém! Dáváte dítě přeci do jesliček nebo školky, ne do nápravného zařízení. Dětské skupiny nejsou vzdělávacím zařízením a proto na rozdíl od mateřských škol nespadají pod rámcový vzdělávací program MŠMT. Je zcela tedy na provozovateli, jak s dětmi pracuje na jejich dalším rozvoji. Toto deklaruje i v Plánu výchovy a péče, který musíte obdržet při podpisu Smlouvy.

  1. Kdy chodíme ven?

Všechny dětské skupiny nemají povinnost mít vlastní hřiště. Pobyt venku může pak znamenat zejména ve velkých městech nebo pro třídu plnou batolátek problém.

  1. Papej!

Na rozdíl od mateřských škol nemá dětská skupina povinnost sledovat spotřební koš. Proto pokud vám není jedno, co vaše děti obědvají nebo svačí, vyžádejte si jídelníček a poptejte se, odkud si nechávají stravu dovážet. Pokud vaše dítě trpí nějakou potravinovou alergií, neměl by být problém mu nosit vlastní stravu.

  1. Důvěřuj, ale prověřuj

Očekávání, která jste měli na začátku, by se měla naplnit i po roce docházky vašeho dítěte do zařízení. Přílišná fluktuace chův nebo rapidní změny ve Smlouvě by měly být pro vás varovným signálem. Pokud máte nějaké nejasnosti, obraťte se na nás, rádi vám zodpovíme jakékoli dotazy.

Zpracovala: Mgr. Daniela Vašíčková, Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí z.s.