Asociace oslovuje politiky na téma dětských skupin

Blíží se komunální volby a nás jako Asociaci zajímá, jak se na téma dětských skupin dívají politici například ve Středočeském kraji. Položili jsme politickým stranám písemně několik otázek s cílem zjistit, zda podporují koncept DS a jestli je mají ve volebním programu. Stejně tak nás zajímalo, co si myslí, o způsobu financování dětských skupin po roce 2021. Osloveny byly zatím 4 politické strany (Piráti, ODS, ANO a ČSSD). Celkem bylo kontaktováno 43 politiků.

Jako první reagovala politická strana Piráti z okrsku Nymburk. Kde politik Petr Procházka zmínil, že zrovna v jejich městě žádná dětská skupina není, ale tento koncept je pro něj velice zajímavou a inspirativní záležitostí. Vzhledem k tomu, že zde nemají dětskou skupinu, tak problematiku nezahrnuli do svého místního volebního programu.

„Jsme přesvědčeni, že by se na chodu takových skupin měl podílet nejen stát, ale také především obce a případně i soukromé firmy, jejichž zaměstnanci tyto skupiny pro své děti využívají. Pokud se v Nymburce bude takové zařízení zřizovat a nám se podaří ve volbách uspět, těším se na případnou spolupráci.“ řekl Petr Procházka.

Že nemají všichni v problematice jasno ukázal politik Martin Martin, ze stejného okrsku, který se o záležitost zajímal a požádal Asociaci o materiály k nastudování tématu dětských skupin.

Z Kolína se velmi kladně vyjádřil politik Vojtěch Ertl k tématu: „Koncept dětských skupin má naši podporu, v programu máme obecné parametry toho, aby Kolín byl připraven plně podporovat služby tohoto charakteru. V současné době nemám analýzu stavu v Kolíně, ale nevidím důvod, proč by dětské skupiny neměly být podporovaný – i z rozpočtu obce.“

Za města Kladno a Příbram reagovala Lenka Kozlová, která poukázala na to, že Piráti navrhovali doprovodné usnesení sněmovně ke školskému zákonu, kde je výzva vládě, aby po skončení financování dětských skupin z evropských zdrojů je začal financovat stát.

K tématu dětských skupin se nevyjádřil zatím nikdo z politických stan ANO, ODS a ČSSD. Stále se snažíme získat vyjádření od dalších politiků a budeme rozesílat žádosti o vyjádření ostatním politických stranám, a rozšíříme dotazy i na další kraje České republiky.

 

V říjnu předloží paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová novelu zákona o dětských skupinách, která by měla mimo jiné zajistit další financování dětských skupin po ukončení dotací z Evropské unie po roce 2020. Zapojte se do těchto snah i vy, například tím, že pozvete poslance napříč politickým spektrem za váš region do dětské skupiny. Jedině tak si mohou v praxi ověřit, jak jsou tato zařízení potřebná pro pracující rodiče.