Dne 29. října pokračovalo projednávání novely zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině v Poslanecké sněmovně ČR. Novela vstoupila do druhého čtení a dosud k ní bylo podáno 8 pozměňovacích návrhů, z nichž pět je relevantních z hlediska provozu dětských skupin (bližší informace najdete níže). V průběhu celé rozpravy se k novele zákona přistupovalo z hlediska podpory rodičů a slaďování pracovního a osobního života. V centru diskuze nebyly úpravy podmínek provozu dětských skupin, nýbrž otázka zavedení sousedských dětských skupin a jejich podpora ze státního rozpočtu a dále otázka zrušení limitu 92 hodin pro péči o dítě mladší 2 let v zařízení péče o dítě v průběhu rodičovské dovolené rodiče.
Nad zřízením sousedských dětských skupin nepanuje shoda v poslaneckém klubu ANO. Obecně panuje nedůvěra k tomuto novému institutu a mnoho poslanců vyžaduje větší míru kontroly nad službou, kterou financuje stát. Mnoho poslanců se také vyjádřilo proti úplnému zrušení limitu hodin pro péči o děti do dvou let, které dle jejich názoru odporuje smyslu rodičovského příspěvku, který má rodiči na rodičovské dovolené kompenzovat ušlý zisk ze zaměstnání. Poslankyně Martina Ochodnická nicméně upozornila, že současné nastavení limitu nejvíce postihuje a poškozuje rodiče ze sociálně slabších poměrů nebo rodiče samoživitele, kteří nevystačí s rodičovským příspěvkem a musí si nějakým způsobem finančně vypomoci. Lze tedy očekávat, že k úplnému zrušení limitu 92 hodin nedojde, nicméně podporu může získat pozměňovací návrh Výboru pro sociální politiku, který navyšuje limit na 120 hodin měsíčně, což umožní pečujícímu rodiči návrat do zaměstnání na poloviční úvazek.
Velké rozčarování vzbudil také pozměňovací návrh poslankyně Renáty Zajíčkové, který navrhuje zrušit povinnost poskytovatelů sousedských dětských skupin evidovat doklady o splnění povinného očkování. Poslanci, kteří vystoupili v rámci rozpravy, reagovali veskrze negativně.
Stenozáznam celé rozpravy k novele v rámci druhého čtení naleznete zde.
Pozměňovací návrh Výboru pro sociální politiku (sněmovní tisk 716/4)
Navrhuje zachovat omezení možnosti zajištění péče o dítě do dvou let mimo domov, pobírá-li rodič rodičovský příspěvek, zvyšuje však maximální možný počet hodin péče mimo domov na 120 hodin měsíčně.
Pozměňovací návrh č. 5298 předložený Marianem Jurečkou
Jedná se o pozměňovací návrh připravený Ministerstvem práce a sociálních věcí, který přináší další technické změny zákona o dětské skupiny z hlediska provozu a financování dětských skupin. Navrhuje zejména tyto změny:
- veškerá agenda evidence, kontroly a financování dětských skupin se přesune z MPSV na úřady práce,
- chystá se nový elektronický systém, který umožní digitalizaci veškeré komunikace, řízení a vedení spisů ve věcech služby péče o dítě v dětské skupině
- sníží se administrativní nároky na dokládání dokumentů – bude nutné doložit pouze dokumenty, které nelze dohledat ve veřejných rejstřících, a postačí pouze prosté kopie/skeny daných dokumentů
- změna výplaty státního příspěvku na provoz a stravu – místo záloh třikrát do roka by měl být příspěvek vyplácen měsíčně na základě vykázané obsazenosti, tedy zpětně,
- souběh docházek mateřská školka a dětská skupina bude možný jen v případě individuálního vzdělávání v MŠ,
- ve výpovědní lhůtě bude možné dítě vykazovat pouze, pokud do dětské skupiny skutečně dochází,
- v případě dětí docházejících do více dětských skupin bude příspěvek přiznáván nikoli za smluvní docházku, ale výhradně za faktickou docházku dítěte,
- ruší se přechodné období pro povinnost zajištění přítomnosti pedagoga v případě docházky dítěte staršího 3 let do dětské skupiny, navrhuje se, aby povinnost platila pro všechny DS plošně od 1.5.2025.
Pozměňovací návrh č. 5413 předložený Renátou Zajíčkovou
Navrhuje zrušit povinnost poskytovatelů sousedských dětských skupin evidovat doklady o splnění povinného očkování a tím pádem podmiňovat přijetí dítěte do SDS podstoupením povinného očkování. Návrh argumentuje, že do sousedské dětské skupiny budou docházet děti blízké pečovateli, které se budou neformálně stýkat i mimo SDS, potvrzení o očkování tedy v tomto ohledu ztrácí na relevanci. Dále vzhledem k omezené velikosti DS je riziko přenosu infekčních nemocí nižší než ve velkých kolektivech a sledování zdravotního stavu dětí je snazší. Návrh také odkazuje na praxi v Rakousku, kde je vstup do předškolních zařízení možný i bez nutnosti očkování.
Pozměňovací návrh č. 5420 předložený Olgou Richterovou
Navrhuje posunout věkovou hranici pro povinnost obce zajistit podmínky pro výchovnou péči o dítě v MŠ, resp. DS, a to ode dne dosažení 2 let a 6 měsíců (od 1. ledna 2028), resp. 2 let věku (od 1. ledna 2030) dítěte. Cílem návrhu je, aby v době poklesu porodnosti starostové obcí nesnižovali stávající kapacity školek a dětských skupin. Garance místa v MŠ nebo dětské skupině přispívá k rozhodování rodin, zda mít děti a kolik.
Pozměňovací návrh č. 5420 předložený Ninou Novákovou
Navrhuje zachovat omezení možnosti zajištění péče o dítě mimo domov v rozsahu 92 hodin, pobírá-li rodič rodičovský příspěvek, a rozšiřuje toto omezení na děti do 3 let věku. Dle předkladatelky pozměňovací návrh reaguje na navrhované prohlubování nesystematičnosti podpory za souběžného vyplácení rodičovského příspěvku a výrazné finanční podpory služeb financovaných ze státního rozpočtu na umisťování dětí do 3 let věku. Návrh argumentuje tím, že zrušení časového omezení naprosto zpochybňuje smysl a účel rodičovského příspěvku, upřednostňuje a nepřímo finančně zvýhodňuje rodiny, které využívají služeb financovaných ze státního rozpočtu, a naopak diskriminuje rodiče, kteří o dítě pečují sami.
Celé znění pozměňovacích návrhů si můžete přečíst na stránkách Poslanecké sněmovny PČR zde. O jednotlivých pozměňovacích návrzích bude ve čtvrtek 7. listopadu 2024 veřejně jednat Výbor pro sociální politiku.