Metodické doporučení Ministerstva pro místní rozvoj pro požadavky na dětské skupiny podle vyhlášky č. 146/2024 Sb.

Dne 17. července 2024 vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj metodické doporučení, které připravil odbor stavebního řádu MMR. Metodické doporučení MMR přibližuje novou úpravu požadavků na výstavbu podle vyhlášky č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu na prostory, v nichž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, a řeší také požadavky na změnu užívání prostor.

Metodika primárně rozlišuje postup u nových staveb a rekonstrukcí na jedné straně, a stávajících provozů dětských skupin, které nevyžadují stavební úpravy, jež podléhají stavebnímu řízení, na straně druhé.

V případě nových staveb a změně dokončené stavby (stavební úprava, přístavba, nástavba, změna v užívání stavby) realizované od 1. července 2024 se uplatní požadavky vyhlášky o požadavcích na výstavbu v plné míře. Nicméně v situaci, kdy některé požadavky vyhlášky nelze objektivně dodržet (např. z důvodu konstrukčních parametrů stávající budovy či z důvodu památkové ochrany apod.), stavební předpisy umožňují zažádat o výjimku podle § 137 odst. 4 stavebního zákona.

V případě stávajících provozů dětských skupin vyhláška o požadavcích na výstavbu nestanoví žádné dodatečné požadavky, pokud je dětská skupina provozována v bytě.

Pokud je však služba péče o dítě v dětské skupině provozována v pobytové místnosti v jiné stavbě než stavbě pro bydlení, klade vyhláška na pobytové místnosti 5 základních požadavků: prostory musí být bezbariérově přístupné s min. výškou parapetu 85 cm, musí být teplotně stabilní a zajišťovat dostatečnou kubaturu vzduchu na každou pobývající osobu a musí mít k dispozici venkovní prostor pro volný pohyb dětí.

Kromě požadavků nové vyhlášky však metodika věnuje velký prostor i otázce změny v užívání stavby (rekolaudaci). Ze závěrů metodiky vyplývá, že v případě, kdy je dětská skupina provozována v bytě či rodinném domě, neměla by zabírat více než polovinu podlahové plochy dané nemovitosti určené k bydlení nebo být výlučným způsobem užití daných prostor, neboť ty by měly být s ohledem na účel vymezený v kolaudačním rozhodnutí užívány především k bydlení. V opačném případě má stavební úřad právo požadovat změnu v užívání stavby. Vychází se totiž z obecného pravidla, že stavbu je možné užívat pouze ke stanovenému (povolenému) účelu. Dojde-li však při hodnocení situace k závěru, že nový způsob užívání nemovitosti nepovede k ohrožení života a veřejného zdraví, života a zdraví zvířat, bezpečnosti nebo životní prostředí, změna v účelu užívání není nutná.

V případě, že zakládáte novou dětskou skupinu, doporučujeme věnovat otázce případné změny v užívání zvýšenou pozornost. Jestliže plánujete využít k provozu dětských skupin celou budovu kolaudovanou jako rodinný dům, ujistěte se, že vám územní plán dovolí provést změnu užívání stavby a o rekolaudaci zažádejte.

V případě, že budete muset řešit otázku změny v užívání u stávající dětské skupiny, neváhejte požadovat posouzení variability povoleného užívání stavby s odkazem na judikaturu správních soudů, uvedenou na poslední straně metodického doporučení.

Celé znění metodického doporučení naleznete zde.