Dětská skupina Kids and Smile ve Zlíně: Skutečnost je daleko lepší, než původní plány.

Kids and Smile je malá dětská skupinka s kapacitou 8 dětí ve Zlíně. Za jejím otevřením stojí Eva Mrázková. Jak sama říká, dětská skupina se zrodila s myšlenkou na laskavé a podnětné prostředí, které dětem vytvoří podmínky a dostatečný a bezpečný prostor pro jejich přirozený rozvoj.

Jestli se jí to povedlo, mohou rodiče a děti posoudit od 1. března 2018 a přesvědčili se o tom i účastníci semináře Jak založit a provozovat dětskou skupinu, který proběhl v září ve Zlíně. Skupinka a její atmosféra se nám moc líbí, a tak jsme požádali Evu, aby nám o Kids and Smile něco řekla.

Jak jste přišla na nápad otevřít Kids and Smile?

Ve své profesi jsem začínala jako vyučující odborných předmětů na učebních oborech pro jedince s mentálním postižením a v praktické škole. Přes studium doktorátu a hlídání dětí jsem se dostala až k působení v dětské skupině. Nebyla jsem však ve vnitřním souladu s hodnotami této skupiny, což se stalo nejsilnější hybnou silou v rozhodnutí otevřít dětskou skupinku vlastní. Mým koníčkem, vášní a vedlejší činností je jóga pro děti a relaxačně- zdravotní jóga pro ženy, vše nejlépe v čisté přírodě. Děti byly vždy součástí mého života, okolnosti a zkušenosti mě dovedly až k odvaze pustit se do toho na vlastní pěst.

Tak se zrodil nápad Kids and Smile, vysmáté děti. Skutečnost je daleko lepší, než původní plány. Mohou za to ty děti, které naši službu spolutvoří a udávají její tempo i směr.

Nejtěžší na cestě k otevření dětské skupiny bylo nalezení vhodných prostor k rekonstrukci, dodržení všech pravidel hygieny a zákona a hlavně dodržení termínu otevření. Vše se však podařilo a 1. 3. 2018 jsme spustili náš provoz. Spolu s pečlivou a svědomitou chůvou, která se mnou a dětmi společně tvoří naši službu, jsme přečkali rozpačité a nelehké začátky. Vznikali jsme od naprostého začátku, ve Zlíně, kde dětské skupiny a školky rostou jako houby po dešti, avšak upřímný záměr nám od samého začátku pomáhal přijímat ne vždy ideální okolnosti prostě a jednoduše tak, jak byly.

Čím se odlišujete od konkurence?

Nemám takový přehled o konkurenci, ale za sebe myslím, že se odlišujeme především vysokým důrazem na přirozenost výchovy, laskavost, otevřenost, zároveň je jednou z našich hlavních náplní jóga pro děti. Máme angličtinu s rodilým mluvčím, plaveme s profesionální instruktorkou a nebojíme se být otevřeným zařízením pro všechny, kteří se k nám chtějí přijít podívat. Děti respektujeme v jejich projevech i potřebách, máme je rády a naší prací obě žijeme. Hodně času trávíme v lese, v přírodě, v červnu jsme započaly tradici „pidiškolky v přírodě“ v nedalekých vizovických kopcích. Radujeme se a rozvíjíme spolu s dětmi a jsme díky této práci šťastné. Možná i proto jsou u nás děti rády, protože vidí, že si to s nimi opravdu užíváme, nemusíme je do aktivit nutit, protože nás to samotné baví a ony se nechají strhnout. Posledním silným společným zážitkem byl kupříkladu koncert tibetských mís a gongů, které jsme v naší skupině uvítali. Děti si to užily, přeladily se a naplnily naprosto skvělou energií, kterou pak využily v ostatních aktivitách. Snažíme se o pestrý program, při němž se děti mohou nerušeně rozvíjet a učit.

Naší nespornou výhodou je certifikovaná jóga, která je naší denní součástí a děti ji zbožňují, rády se učí, překonávají, hrají a odpočívají.

Co Vám založení dětské skupiny dalo a vzalo?

Založení vlastní skupinky mi dalo práci, do které ráda chodím, kde mohu být sama sebou, a také prostor k navazování komunitních kontaktů. Možnost se učit od dětí, od dospělých a taky dokonalou školu seberozvoje. Přidalo mi taky zodpovědnosti za projekt Kids and Smile a za vzpomínky, které si děti z tohoto tak důležitého období ponesou celý zbytek života. A vzalo? Možná jedině možnost sbalit se a na týden vypnout telefon 😊.

A jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Neustále se nám dějí změny, tvoříme se, nejsme hotový produkt a nejspíše taky nikdy nebudeme. Jak nám děti rostou, ze tříleťáků jsou čtyřleťáci, tak nyní plánuji opatření směrem systematizaci našich vzdělávacích aktivit. Zatím využíváme divadla, centra Kvítek zabývajícího se intuitivní pedagogikou pro děti a využíváme svůj prostor, jak nejlépe dovedeme. V současné době intenzivně hledáme jednu či dvě paní na záskok, ať si můžeme užít zaslouženého volna v průběhu roku i o prázdninách. Najít spolehlivou a flexibilní zálohu je jeden z nejtěžších úkolů celé práce.

A co byste vzkázala ostatním?

Je-li Vaše srdíčko na svém místě u dětí, je-li to Váš sen, obklopte se lidmi, kteří Vás v jeho realizaci podpoří a jděte do toho.

http://www.kidsandsmile.cz