Dětské skupiny v médiích: červen 2020

iDNES.cz: Dáme desetkrát víc peněz na školky, slibuje ministerstvo financí (6.6.2020)

Místo obvyklých tří desítek žadatelů o dotace jich letos má uspět čtyři sta. Ministerstvo financí pošle obcím jako úlitbu za odčerpání peněz z obecních rozpočtů v souvislosti s ekonomickými záchrannými plány přes tři miliardy do dotací na vznik zejména mateřských škol. Na dotace není ale automatický nárok a podmínky často nepasují na konkrétní potřeby školek daných obcí, od obtížně splnitelných termínů, požadavků na stupeň připravenosti, toho co se smí a naopak nesmí stavět nebo opravovat či rozšiřovat a pro co to smí a nesmí v budoucnu všechno sloužit.

iDNES.cz: Jesle jako třída ve školce, dětské skupiny jen do čtyř let, chce Schillerová (18.6.2020)

Novela o dětských skupinách, kterou připravilo ministerstvo práce, by se mohla výrazně proměnit. Místo přejmenování skupin na jesle by zákon zavedl nové jeslové třídy, které by vznikaly ve školkách. V příštích letech by se mohly platit z evropských peněz. Dětské skupiny by fungovaly jen pro děti do čtyř let, uvedla ministryně financí Alena Schillerová.Od poslanců ANO a KSČM padl zároveň návrh na zřízení tzv. „jeslových nebo mimi nebo baby tříd“ při mateřských školách, které by byly podporovány státem.

ČTK: V MŠ by mohly vznikat jeslové třídy, novela o skupinách se upraví (18.6.2020)

Jak vysoký státní příspěvek by měly pak dostávat dětské skupiny, by se mělo stanovit podle výdajů existujících zařízení na péči o nejmenší děti, míní poslankyně KSČM. Nyní skupiny dostávají na dítě 9800 korun. Podle ministerstva práce by částka od státu měla činit 7500 korun, podle resortu financí 5000 korun.

Seznam TV: V Česku chybí jesle pro děti, mohly by vzniknout nové třídy ve školkách (19. 6. 2020)

Dostat dítě do školky, to je pro mnohé rodiče výzva už několik let. A vůbec nejmenší šanci na umístění mají ty z dětí, kterým je méně než tři roky. Ve videu vystupuje předsedkyně Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí Daniela Celerýnová i Alena Pilnáčková, ředitelka spolku Mateřská škola Alma, který provozuje jak mateřskou školu, tak dětskou skupinu.

Pirátské listy: Vláda neplní sliby o podpoře rodiny, odkládá řešení financování dětských skupin (29.6.2020)

Pirátská poslankyně Olga Richterová: „Pokud nemá zůstat jen u proklamací na mezinárodních fórech a věčných slibů o podpoře rodiny, je v tuto chvíli na řadě stát, aby převzal odpovědnost za fungování a další rozvoj úspěšného konceptu (dětských skupin). Vzhledem k tomu, že každá koruna na provoz dětských skupin se vrátí do státního rozpočtu díky odvodům a daním zaměstnaných rodičů, je váhání vlády jen těžko pochopitelné.“