Dětské skupiny v médiích: únor 2020

Autoři analýzy odhadují, že v Česku je 71 tisíc dětí mladších tří let, které rodiče chtějí umístit do nějakého typu předškolního zařízení. „Mateřské školy pro ně nyní zajišťují 64 procent potřebných míst, 17 procent pak poskytují dětské skupiny,“ uvádí analýza, která pracuje s daty platnými ke konci roku 2018. V té době školky navštěvovalo celkem 364 tisíc dětí, do skupin jich chodilo asi 16 tisíc.

ČTK: Ve školkách chybí místo pro 20 tisíc dětí do tří let, v Evropě jsme druzí nejhorší (6. 2. 2020)

V mateřských školách, dětských skupinách či mikrojeslích v Česku chybí zhruba 20 tisíc míst pro děti do tří let. Péči v zařízeních se tak nedaří zajistit třem z deseti děvčat a chlapců v tomto věku, pro které by ji rodiče potřebovali. MPSV zveřejnilo svou nejnovější analýzu, která se zakládá na datech k 31. 12. 2018.

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI před několika lety spočítal, že díky každému zřízenému místu ve školce či ve skupině by stát mohl ročně získat kolem 10 tisíc korun. Příjmy z daní a odvodů a uspořená částka na dávkách by totiž byly vyšší než náklady na provoz.

Pražský deník: V pražských školkách chybějí tisíce míst, říká analýza (22. 2. 2020)

Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí je z pohledu dostupnosti míst v předškolních zařízeních situace v metropoli nejhorší v celém Česku. Ani v dalších regionech ale není nabídka dostatečná.

Článek cituje analýzu MPSV i průzkum Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí z ledna tohoto roku.