„Mikešova školka je moje druhé dítě,“ říká Miluše Ketzlová

Mikešova školka opravdu jakoby vypadla z pohlednice od Josefa Lady – je situována mezi vesnicemi, za ní se rozprostírá šumící les, nedaleko malebný rybník. „K založení školky mě přivedl počínající nedostatek míst ve státních školkách v roce 2007 a krásná lokalita v přírodě, která k tomu úplně vybízí,“ říká Miluše Ketzlová, zakladatelka a ředitelka školky.

Školka využívá finanční dotace na dětské skupiny a může proto nabízet své služby širokému okruhu rodičů. „Informace o dotacích zněly neuvěřitelně a skoro až nedůvěryhodně, přesto jsem ale zareagovala a i přes velký nárůst administrativy rozhodně nelituji,“ doplňuje Ketzlová.

Škola má motto „spokojené děti = spokojení rodiče“, praktikuje individuální přístup k jednotlivci, ale zároveň dbá na důslednost. Nabízí českou a anglickou třídu a volbu mnoha doplňkových aktivit – keramiku, jógu, golf apod. Rozesmáté obličeje dětí, spokojená paní ředitelka a krásná budova dávají tušit splněný sen. Jaká ale byla cesta za jeho splněním?

„Školka se stala součástí mého života. Na začátku mi kontakt s dětmi velmi pomohl během nelehké etapy v soukromém životě, kdy se ode mě odstěhovala moje osmiletá dcera – prakticky ve stejný moment, kdy jsem otevírala Mikešovu školku. V tomto náročném a vypjatém období mi velmi pomohlo studium kineziologie. Ta se týká studia svalů a pohybů těla. Jejím cílem je udržování rovnovážného zdravotního stavu pomocí svalů lidského těla a je založena na poznatku, že každá skupina svalů lidského těla má vztah k dalším částem těla – k jednotlivým orgánům, zažívacímu ústrojí, žlázám, kostem a krevnímu oběhu. Pokud jsou v dobré kondici svaly, je i tělo v pořádku. Poté jsem se dostala i k Feng Shui, které jsem rovněž využila při zařizování interiéru školky. V překladu to znamená vítr a voda. Oba tyto elementy v harmonické rovnováze pomáhají, při nerovnováze škodí . Feng Shui umoňuje nastolit harmonii energií, zlepšit naši životní situaci, zdraví a mezilidské vztahy. Je to umění zachovávat mezi těmito dvěma elementy rovnováhu.“

A bilance po deseti letech? „Školka mi přinesla spoustu uspokojení z reakcí rodičů, že naše počínání a práce s dětmi má smysl. A hlavně přínáší i výsledky. Patříme mezi zařízení s velmi pozitivními recenzemi a mnohé děti od nás jsou přijaté do soukromých základních škol v okolí, jako je Open Gate, PORG nebo Magic Hill. A dcera se ke mně v 18 letech mohla opět vrátit, takže to vypadá na happy end,“ otevřeně hovoří  Miluše Ketzlová.

A vzkaz od této neobyčejné dámy všem, co o otevření dětské skupiny teprve uvažují? „Nic není zadarmo a ke všemu se musí přistupovat zodpovědně. Máme možnost být součástí šťastného dětství spousty dětí a to je velký dar.“

Rozhovor poskytla:

Miluše Ketzlová, Mikešova školka

Email: info@mikesovaskolka.cz

Tel.: 724342269

Rozhovor vedla a zpracovala článek: 

Dipl.-Übers. Dana Lund Balounová,  Family and Job z.s.

Email: d.balounova@seznam.cz

Tel.: 777166968