Medvídkův příběh

Dalším členem, jenož příběh bychom Vám chtěli představit, je spolek Medvídek z malého města Žebrák v Plzeňském kraji.

V roce 2013 koupili manželé Šlejharovi dům v Žebráku, na půl cesty mezi Prahou a Plzní. Jeho součástí byly i komerční prostory. Ty se noví majitelé rozhodli pronajímat jako obchod. „Po několika měsících, kdy jsme ale museli nájemné vymáhat, jsme se rozhodli, že toto není ta pravá cesta. Já jsem vždycky chtěl podnikat sám na sebe. Byl to můj sen. Uvažovali jsme o kavárně, obchodu nebo prodejně kol,“ říká k začátkům celého příběhu zakladatel Medvídka Petr Šlejhar.

Vybrat ten správný obor podnikání nebylo vůbec jednoduché, možností bylo mnoho. Správný směr vše nabralo po setkání s přáteli, kteří popisovali svůj problém s umístěním syna do školky. Na tu státní byl ještě malý a jesle skoro nikde již neexistují. Šlejharovi proto začali naslouchat stále více lidem s podobným problémem. Jaké možnosti mají rodiče, kteří se chtějí vrátit do práce dříve než ve 3 letech dítěte? A co zažívají rodiče, kteří se brzy do práce vrátit musí? „Začali jsme zjišťovat, co je potřeba k provozu jeslí, a když jsme objevili, že je nutné vzdělání zdravotní sestry, bylo rozhodnuto. Manželka je totiž zdravotní sestra s dvacetiletou praxí,“ dodává Petr Šlejhar.

 

Jako rozjezd každého podnikání, ani zakládání školky nebylo úplně snadné. „Začali jsme absolvovat povinné kolečko – projektant, hygiena, stavební úřad, hasiči, vše asi 6x dokola, než bylo vše pro všechny dostačující a vyhovující. Investovali jsme obrovské množství času, nervů i peněz, aniž bychom věděli, jestli se nám peníze někdy vrátí. Začínali jsme tak, že pokud měla manželka volno v práci, byla ve školce. V opačném případě nám vypomáhala moje máma,“popisuje rozjezd Petr Šlejhar.

Zařízení bylo nejprve otevřeno jako dětské centrum. Majitelé uvažovali i o akreditaci MŠMT. Ta se ale nakonec jevila jako zbytečná – nejvíce rodičů totiž opravdu poptávalo zařízení typu jesliček pro hodně malé děti. Když pak na internetu narazili na Family and Job a dozvěděli se o dotacích na provoz dětských skupin, neváhali a o dotaci požádali. V současné době provozují dvě skupiny a přemýšlí o třetí.

A co na závěr říká Medvídkův tvůrce Petr Šlejhar? „Musím říci, že nám podnikání dalo spoustu zkušeností, znalostí a zážitků. Otevřely se nám nové obzory a hlavně jsme se naučili hospodařit s časem a užít si volné chvíle. Také nám školka dala skvělý pocit z toho, že jsme něco vytvořili a že to funguje.  Nabíjí nás i energie a zpětná vazba od rodičů, jejichž děti do naší školky chodí. Všem, co uvažují o podnikání v této oblasti, bych vzkázal, ať se nevzdávají svých snů při prvním problému. A také ať dělají tu práci hlavně pro děti a ne proto, že chtějí vydělat.

Přejeme tedy medvídkům do budoucna jenom spoustu spokojených rodičů a dětí!