Podpora dětských skupin po roce 2020

Sněmovna v pátek 29. června nepřijala pozměňovací návrh školského zákona předložený stranou Pirátů, který by nejen zjednodušil možnost individuálního vzdělávání, ale především zachoval financování dětských skupin po roce 2020. Paradoxně v době, kdy bylo rozhodnuto, že mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat dvouleté děti.

„Poslanecká sněmovna konstatuje, že se dětské skupiny (dle zákona číslo 247/2014 Sb.) osvědčily jako doplněk mateřských škol v péči o předškolní děti. Po roce 2020 skončí příslušné projekty Operačního programu evropských fondů řízeného Ministerstvem práce a sociálních věcí. Proto Sněmovna vyzývá vládu k přípravě zahrnutí stávající funkční podoby dětských skupin do financování z národních zdrojů po roce 2020. Zároveň žádá vládu o přípravu modelu financování mateřských škol tak, aby byly narovnány podmínky pro provoz mateřských škol s podmínkami pro dětské skupiny.“ Lukáš Bartoň. (zdroj: www.psp.cz)

S tímto návrhem vyslovila souhlas strana Pirátů, ODS, SPD, TOP 09 a STAN, avšak ze strany ČSSD, KSČM a ANO byl návrh přehlasován. Jak poslanci hlasovali o doprovodném usnesení Pirátů, se můžete podívat zde.

Místopředseda školského výboru Lukáš Bartoň se po hlasování nechal slyšet: „Nerozumím vládní koalici, která potopila podporu financování dětských skupin pro dvouleté děti po roce 2020 v momentě, kdy se zrušila povinnost mateřských školek tyto děti přijímat. Dětské skupiny jsou přitom výhodné hned z několika důvodů, ať už ekonomických či společenských. Jsou bezesporu podporou pro rodiče v tom, aby se z vlastní vůle mohli vrátit z rodičovské dovolené i dříve, byť třeba jen na částečný úvazek, a neztratili tak kontakt s původním zaměstnáním. Toto rozhodnutí ANO, ČSSD a KSČM, kteří hlasovali proti podpoře financování, je skutečně krátkozraké.“ (zdroj: www.feedit.cz)

Co tedy bude s dětskými skupinami po roce 2020? Můžeme se zapříčinit za zachování dětských skupin my, provozovatelé? Jak jsme Vás již informovali – neváhejte o sobě dávat vědět. Ukazujte svoji práci, uspořádejte den otevřených dveří, pozvěte starosty, lobujte za svá zařízení. Ještě není nic ztraceno!