První den v kurzu pro chůvy

Jaké je to na kurzu chůvy někteří z Vás jistě moc dobře vědí, protože jej v minulých letech absolvovali. Dnes přinášíme článek o tom, jaký je kurz chůvy z pohledu vyučující.

Mám ráda první den v kurzu pro chůvy. Vidím nové tváře a jejich radostné očekávání, co bude. Vidím chůvy, které znovu usedají do školních lavic a jsou zvědavé na své „spolužačky“. Listují v učebnici a ten první den je většinou spíš rozpačité ticho. Jak je to jiné o týden později, kdy se už znají a probírají denní starosti ze své dětské skupiny.

V kurzu učíme chůvy, jaké činnosti s dětmi jsou v určitém věku nejvhodnější. Hrajeme si nejrůznější pohybové, tvořivé i didaktické hry. Učíme se řešit konfliktní situace mezi dětmi a hledáme vhodná řešení.

První den je však jiný. Věnujeme se osobnosti chůvy a její roli v životě dítěte. Je zajímavé vidět, jak málo se řeší etika profese a morálka. To, že je chůva pro dítě vzor, je nesporné. Ale jak se to projevuje v praktickém životě?

Naposledy jsme probíraly konkrétní situaci: Chůva v dětské skupině si s dětmi hrála hru „na autíčka“ a děti se učily pravidla silničního provozu: „Na červenou se vždycky stojí!“. Ale pak ta samá chůva při odchodu z práce přeběhla křižovatku na červenou („Vždyť nic nejede“). A čtyřletý Fanda, který odcházel domů s maminkou, ji pozoroval. Ptám se chův: „Je to v pořádku?“. A všechny chůvy v kurzu říkají, že to není správné. Chůva je pro dítě vzor, i když zrovna není v práci. A dotčená chůva se obhajuje – „…ale já jsem pak Fandovi vysvětlila, že jsem to musela udělat, protože by mi ujela tramvaj!“

Mám ale námitku: v tomto případě se dítě naučilo, že pokud k porušení pravidel mám vážný důvod, tak je porušovat můžu. Takže jiná situace – dítě ví, že se nesmí krást. Ale když se mu v dětské skupině líbí to pěkné autíčko, tak si ho prostě vezme, protože ho doma nemá, to musí každý pochopit! A najednou je dlouhé ticho. Všechny chůvy přemýšlejí, jak to s těmi morálními pravidly vlastně je. A diskuse se vedou i o dalších morálních pravidlech – například o lhaní. Hodně řešíme, zda morálně správné chování chůvy má na dítě vliv i když v rodině se chovají jinak.

Ano – má to cenu. A mám velkou radost, že chůvy v našem kurzu to vidí stejně. Jste, milé chůvy, pro děti velkým vzorem a jsem ráda, že to berete vážně.

Těším se na vás v našem kurzu pro chůvy. Věřím, že se hodně naučíte a třeba tam najdete i odpovědi na otázky, které vás při práci v dětské skupině trápí. A zkouška – to je taková třešnička na závěr!

autor: Eva Kopečná – odborný garant rekvalifikačního kurzu pro chůvy IVPD – Domestica

 

Členové Asociace získávají 10% slevu na cenu kurzu pro chůvy pořádanou společností Domestica. Více informací a volné termíny zde.