Kazy mléčného chrupu mají vliv na vývoj zubů stálých, proto je řádná péče o zoubky u malých dětí nezbytností. Jak ale zaručit, že se dětem zuby kazit nebudou? Jak správně čistit?
Děti by měly především vědět, proč si zuby čistíme, a být tak motivovány. Ať už zvolíte formu přednášky, pohádky či například hry, je vhodné zdůraznit velké množství cukru ve sladkostech, ulpívání cukru na zubech a přítomnost bacilů v ústech.
Celý princip zubního kazu musíte dětem co nejvíce zjednodušit: Na zubech se tedy drží cukr, který chutná zlým bacilům. Bacily se snaží ze zubu cukr dostat, ale tím poškozují i zoubek samotný (bouchají do nánosů cukru kladivem či zoubek rovnou okousávají). V zubu tak vzniká díra, které říkáme zubní kaz. Jediné, čeho se bacily bojí, je zubní kartáček. A jediný, kdo může zoubek ještě zachránit, je pan zubař, ke kterému bychom proto měli chodit pravidelně dvakrát ročně.
Co se parametrů zubního kartáčku týče, je důležité velké množství štětin, rovný zástřih a jejich měkkost. Málo štětin málo čistí, u kartáčků s různou délkou štětin čistí buď pouze ty delší, nebo pouze kratší štětinky a tvrdé kartáčky škodí dásním. Velikost hlavičky je doporučena taková, aby překrývala maximálně 2 – 3 zuby, jinak není možné dostat se s kartáčkem všude, kde je potřeba. Signálem k výměně zubního kartáčku za nový je roztřepenost štětin daná většinou buď vyvinutím přílišného tlaku při čištění, nebo u dětí velmi oblíbeným kousáním kartáčku. Doporučená délka užívání zubního kartáčku při správném čištění jsou maximálně 3 měsíce. Abychom se vyvarovali přílišnému tlaku na kartáček, držíme ho jako tužku.
U dětí předškolního věku čistíme krouživou metodou dle Fonese. Při zavřených ústech kroužíme kartáčkem přes přední plochy horních i dolních zubů zároveň. Při přechodu z předního úseku chrupu do úseku postranního je důležité, aby se dítě naučilo strčit kartáček pod tvář a pořádně vyčistilo i zadní zoubky (dochází ke stejnému vyboulení tváře, jako by dítě mělo v puse lízátko). Od jazyka a z patra čistíme také krouživými pohyby, nebojíme se kroužit kartáčkem i po k zubu přilehlé dásni, protože mezi zubem a dásní je tzv. dásňový žlábek, kde se drží velké množství bakterií. Kousací plošky zubů se snažíme čistit také pomocí kroužků. Vhodné je to z toho důvodu, že se dítě nenaučí horizontálním pohybům, které jsou na ostatních ploškách zubů v případě pozdějších klínovitých defektů nežádoucí. Nezapomínáme vyčistit zadní plošky posledních zubů v zubních obloucích.
Není důležité, jak dlouho si zuby čistíme, ale že si je vyčistíme všechny a pořádně, a to alespoň dvakrát denně. Zkontrolovat si odvedenou práci můžeme jazykem – hladké zuby jsou správně vyčištěné, ty, které působí chlupatě, musíme ještě dočistit.
Na závěr je nezbytné zdůraznit, že malé děti nejsou schopny vyčistit si zuby správně bez pomoci dospělých. Věk, do kterého by měli rodiče dětem zoubky dočišťovat, je individuální a může se pohybovat až kolem 10 – 12 let. Už od mala by se ale měly děti učit manipulaci se zubním kartáčkem a zásadám správného čištění zubů.
Mimochodem, víte o tom, že můžete ve Vaší školce uspořádat hravé „školení“ pro děti úplně zdarma?
Školení probíhají v rámci projektu Dental Prevention, který je plně financován společností Curaden Czech,s.r.o., tudíž je pro školku zcela zdarma.
Pokud máte o školení zájem, nebo se chcete jen dozvědět více informací, neváhejte se ozvat na kontakt: