Ve Sněmovně i na sociálních sítích – debata o novele zákona o dětských skupinách se vrací

Již za dva roky skončí finanční podpora dětských skupin z prostředků Evropské unie. První z provozovatelů přijdou o evropskou dotaci již 31. 1. 2022, poslední projekty skončí 30.6.2022.

Zatímco již déle než rok je projednávána novela zákona 247/2014 Sb. z pera MPSV (více jsme o stavu projednávání psali zde), na konci června se objevil nový návrh, a to na zavedení tzv. baby tříd v mateřských školách.

Jako první se informace objevila na iDnes.cz v článku Jesle jako třída ve školce, dětské skupiny jen do čtyř let, chce Schillerová, následně se jím na svém facebooku pochlubila poslankyně Jana Pastuchová. Ta v emailu Asociaci dětských skupin a mikrojeslí potvrdila, že ze strany poslanců ANO a KSČM padl návrh na omezení věku dětí v dětských skupinách na 4 roky a zároveň na paralelní zřízení tzv. „jeslových nebo mimi nebo baby tříd“ při mateřských školách, které budou podporovány státem.

Zdá se, že s tímto návrhem souhlasí i premiér Babiš, který schůzku zmiňuje ve svém videu v čase 3:47.

Asociace dětských skupin dlouhodobě oslovuje politiky s cílem zajistit další fungování dětských skupin tak, jak je známe. Domníváme se, že dětské skupiny jsou důležitou službou pro děti mladší 3 let, která výborně funguje a kterou nemohou tak flexibilně zajistit mateřské školy.

Proto jsme i v reakci na nový návrh poslanců ANO a KSČM opět oslovili politiky (především poslance z Výboru pro sociální politiku) a navrhli jim schůzku.

Chceme poslancům dát k dispozici aktuální informace a údaje o dětských skupinách, aby se na základě nich mohli rozhodovat. Doufáme, že se většina z nich postaví za zachování této služby. Od vzniku dětských skupin již do jejich provozu z Evropského sociálního fondu přiteklo cca 7 miliard Kč, nyní je řada na státu, aby se čelem postavil k jejich dalšímu provozu.

Prvním poslancem, který se sešel se zástupkyněmi Asociace, byl Jan Bauer (ODS).

Novelu zákona na svém facebookovém profilu podpořila Olga Richerová:

V týdnu od 6. července nás čekají schůzky s Pavlou Golasowskou (KDU-ČSL) a s Janou Pastuchovou (ANO, předsedkyně výboru pro sociální politiku PS PČR).

Zpracovala:
Štěpánka Mašlárová
místopředsedkyně
Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí