Webinář s názvem „Soumrak nad dětskými skupinami“ přinesl nové informace

Dne 3.5. 2021 se od 9 hodin konal webinář pořádaný poslankyní Golasowskou a senátorkou Jelínkovou (obě KDU-ČSL) s přítomností ministryně Maláčové. Webinář se věnoval dětským skupinám a především připravované novele.

Nejdůležitější informací je zřejmě to, že se ministryně Maláčová bude snažit vrátit novelu zákona do 2. čtení, aby mohl být na základě nějakého kompromisu místo stávajího množství pozměňovacích návrhů připraven společný pozměňovací návrh, který by zajistil funkční podobu novely. Pozměňovací návrh by měl podle ministryně navázat normativ (tedy příspěvek ze státního rozpočtu) na výši minimální mzdy – návrh je cca 60 – 70 % minimální mzdy, tedy 9 120 Kč až 10 640 Kč – zároveň chce nicméně navrhnout zastropování výše příspěvků od rodičů na cca 2 000 Kč. Zda pro tento návrh najde podporu, ukáží následující dny.

Novela měla původně každým dnem zamířit do 3. čtení, o dosavadním legislativním procesu jsme informovali tady.
Celý záznam webináře můžete zlédnout ve videu níže.
Pokud chceme, aby systém péče o nejmenší fungoval i po roce 2022, je potřeba co nejdříve nejen schválit novelu zákona, která zajistí státní financování, ale také určit měsíční výši normativů a vytvořit kvalitní vyhlášky týkající se standardů kvality jeslí i provozních náležitostí, jako jsou požárně-bezpečnostní předpisy či požadavky na osvětlení. Vzhledem k tomu, že již nyní probíhají zápisy dětí na školní rok 2021/2022, je velmi důležité, aby se zákonodárci dohodli na funkční verzi novely, a to co nejdříve.