6 tipů pro úspěšný provoz dětské skupiny

Tématem dětských skupin se zabýváme od roku 2015, jakožto Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí se v rámci projektu www.mojedetskakupina.cz zaměřujeme na pomoc provozovatelům tak, aby mohli bezstarostně provozovat svá zařízení. Co to znamená? Uvědomujeme si, že provozovat takový typ služby s sebou nese nejen radost při práci s dětmi, ale také obrovskou zodpovědnost.  Většina zakladatelů a zakladatelek proměnila svou lásku k dětem v zařízení, které si doslova vypiplala do dokonalosti. Jejich radost při práci s dětmi jim ale často kazí byrokracie, přílišná administrativa, neustálé změny a nové a nové požadavky a nařízení. Jak tedy provozovat dětskou skupinu tak, abych měl všechno v pořádku a mohl se s klidným svědomím věnovat dětem?

Přinášíme Vám několik rad a tipů, jak být úspěšným manažerem a zároveň svou práci dělat srdcem.

1/  připravit, pozor, start!

Tím, že získáte oprávnění k provozu dětské skupiny, pro vás nic nekončí, ale začíná…Po tom několikaměsíčním shonu po stavebním úřadě, hasičích, hygieně a dalších dotčených orgánech, po dohadování se s řemeslníky a dodavateli dětského nábytku, nastává fáze vyčerpání a stagnace. Jenže tím, že se objevíte v evidenci MPSV a na krajské hygienické stanici ohlásíte začátek stravovacího provozu, začíná další etapa v podobě hygienického minima, HACCP, dokumentace dětské skupiny apod. Neusněte tedy prosím na vavřínech a mějte na paměti, že ten výpis z rejstříku trestů potřebujete od vaší pečující osoby opravdu nejpozději v den nástupu do práce.

 

2/ rodiče jsou vašimi klienty, ale nastavte si pravidla hry…

Typ služby, který poskytujete, se prodává referencemi. Zaručuji vám, že drahá reklama na billboardu u dálnice vám klientelu nerozšíří. Spokojení rodiče, kteří vás doporučí svým známým nebo na sociálních sítích ano. K jejich ratolesti přibudou další sourozenci a také děti kamarádů a rodiny. Proto si na komunikaci s nimi zakládejte, pečujte o ně a  věnujte se jim. Ovšem ne na úkor sebe a svých sil. Slibuje vám maminka, že vám to potvrzení o očkování přinese za týden, protože ho zapomněla doma na stole a za měsíc stále nic nemáte? Pak byste ale měli vědět, že pokuta za přijetí neočkovaného dítěte do dětské skupiny je dle zákona o ochraně veřejného zdraví až půl milionu korun. Tak teď už si asi tohle „pochopení“ pro věc řada z vás příště rozmyslí.

 

3/ provozovatel je také zaměstnavatel

Ačkoli se se svými podřízenými setkáváte dnes a denně, často si neuvědomujete, že nejste jen jejich supervizorem, nadřízeným nebo kamarádem, ale i zaměstnavatelem. Pořádek dělá přátele, proto 14 dní před plánovaným nástupem máte osobní složku s originálním výpisem z rejstříku trestů, potvrzením lékaře o zdravotní způsobilosti a kopií dokladu o dosaženém vzdělání. První den nástupu do zaměstnání jen školíte BOZP a dolaďujete poslední detaily. A protože se neustále informujete a vzděláváte, nezaskočí vás ani 30 letá archivace mzdových listů.

 

4/ a co na to hygiena?

Uvědomte si, že příslušná hygienička odboru dětí a mladistvých se stává vaší pravidelnou návštěvou, ať už pozvanou či nezvanou proto na ni buďte VŽDY připraveni a neponechávejte nic náhodě. Rozhodně pro tuto návštěvu připravte pěkně zpracovaný HACCP, zdravotní průkazky, jednorázové rukavice a pokrývky hlavy, ponorný teploměr a čistou lednici.

 

5/ neznalost zákona neomlouvá….

Topíte se v papírech, po večerech lepíte účtenky ze supermarketu a o víkendech děláte brigádu na zahradě a přitom nevíte, že vám končí platnost smluv s rodiči? Pak zvažte, zda by vám s papíry nemohla pomoci maminka Janičky, která je sice momentálně na rodičovské dovolené, ale jinak pečlivá účetní a zda zahradu neposeče soused, který si bere zbytky jídla pro svá zvířata. Veškerá zodpovědnost za provoz totiž leží pouze a jen na vašich bedrech a to, že jste si kvůli té víkendové brigádě nevšimli, že se změnila platná legislativa, vás neomlouvá… ono totiž vymlouvat se při kontrole na místě, že jste chyběli, vám už jako ve škole neprojde.

 

6/ teta Bára a její svačinky

Se stejnou láskou s jakou vybíráte nové hračky, vybírejte i chůvy, které prověřujte a dále vzdělávejte. Oni totiž dělají celou tu vaši službu. Ty nové tříkolky neohromí rodiče ani tak zdaleka, jako usměvavá teta Bára, která plete holčičkám ty nejhezčí copánky a klukům fouká kolena. A když k tomu připraví tu nejlepší svačinku, která je plná tvarohu a zeleniny, máte o pořadník zájemců postaráno.

 

Mgr. Daniela Vašíčková, DiS, vasickova.daniela@gmail.com