Dětské skupiny v médiích: červenec 2020

ČTK: Novela: Místo dětských skupin by byly jesle, přispíval by jim stát (1.7.2020)

Článek přináší přehled opatření v navrhované novele zákona 247/2014 Sb. a dále informace z předkládací zprávy: „Ministerstvo spočítalo, že by stát ročně na jesle a mikrojesle na příspěvcích ve výši 7500 korun vydal 1,38 miliardy. Pokud by příspěvek činil 5000 korun, bylo by to 922,8 milionu. Na odvodech a daních od rodičů by ale rozpočet získal 1,57 miliardy. Pokud by se mikrojesle a jesle rozšířily a byly celkem pro 23.800 dětí, výdaje by činily 2,24 miliardy, při nižším příspěvku pak 1,49 miliardy. Rodiče by státu odvedli na pojistném a daních 2,57 miliardy.“

iDnes.cz: Dětské skupiny skončí, nahradí je jesle, oznámila ministryně Maláčová (7.7.2020)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila, že se vládní ANO a její ČSSD domluvily na řešení otázky jeslí. Podle novely zákona o dětských skupinách zveřejněné na webu vlády by dětské skupiny v nynější podobě měly do čtyř let nejspíš přestat existovat. „Necháme je doběhnout s tříletou přechodnou dobu. K 1. 1. 2024 se tato zařízení budou jmenovat jesle,“ uvedla Maláčová.

Studio ČT24: Brífink ČSSD (7.7.2020)

Cca od 2:07:00 videa. Ministryně Jana Maláčová: Co se týká jeslí, tak my jsme měli dneska ráno koaliční jednání a dospěli jsme k dohodě, že v pondělí bude na vládě schválen zákon o jeslích. Jenom stručně, protože pravděpodobně o tom budeme mluvit podrobně ještě v pondělí – nastavíme systémové financování ze státního rozpočtu, v ideálním případě předfinancované z evropských zdrojů, to bude pak věcí jednání s Evropskou komisí. Chceme, aby ten zákon byl účinný od 1. 7. příštího roku. Dětské skupiny, které existují, a je jich zhruba tisíc, necháme doběhnout s tříletou přechodnou dobou – jak co se týká normativu na financování, tak názvem. Nicméně k 1. 7. 2024 už by všechna tato předškolní zařízení se měla jmenovat jesle, stejně tak jako ta nově vzniklá po 1. 7. příštího roku. Tzn. budeme chtít, aby vznikaly jesle, a změníme tam spoustu věcí. Zvýšíme kvalitu, sníží se věk na děti od šesti měsíců a chceme také, aby v podstatě jesle vznikaly jako houby po dešti zejména při mateřských školách, aby se vyřešil ten problém, že ty děti pod tři roky budou v jeslích a děti od tří let pak ve vzdělávacím zařízení – to je mateřská školka. Tak tohle je v kostce ten návrh, pak detaily představíme, jakmile bude návrh schválen na vládě, což by mělo být tedy v pondělí.

HN: Dětské skupiny stále nevědí, kolik peněz dostanou od státu. A kolik budou muset připlatit rodiče (14.7.2020)

Dětské skupiny by se v následujících letech měly přejmenovat na jesle. Jejich provozovatele ale víc trápí jiná otázka: odkud budou čerpat peníze na provoz a v jaké výši. Vláda o tom dosud nerozhodla. Pokud si nepospíší, zástupci provozovatelů odhadují, že by až tři ze čtyř skupin mohly zavřít.

Denik.cz: Vážná situace v Česku: Dvouleté děti mohou zůstat na ocet, nebudou chůvy (14.7.2020)

iRozhlas.cz: Jesle místo dětských skupin? Vláda projedná nový systém předškolního vzdělávání (20.7.2020)

Reportáž Terezy Beránkové o dětských skupinách.

iDnes.cz: V Česku se znovu rozšíří jesle, od září 2024 nahradí dětské skupiny (20.7.2020)

Po České republice se znovu rozšíří jesle, od září 2024 by měly úplně nahradit dětské skupiny. Návrh novely zákona dnes schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Podle plánu by měl zákon začít platit od poloviny příštího roku.

Novinky.cz: Místo dětských skupin budou jesle (20.7.2020)

V České republice se znovu rozšíří jesle, od září 2024 by měly úplně nahradit dětské skupiny. Ty rozsahem pokrývají jak jesle, tak mateřské školy. Návrh novely zákona v pondělí schválila vláda. Na Twitter to napsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

ČTK: V ČR by se měly opět rozšířit jesle, nahradí dětské skupiny (20.7.2020)

S novelou o dětských skupinách přišlo ministerstvo práce už v říjnu 2018. Navrhovalo tehdy pro dětské skupiny státní příspěvky nejen na provoz, ale i na vznik zařízení. Podpora na vybudování z normy vypadla. Měnila se i výše státního příspěvku. Ve verzi z loňského září resort navrhl přejmenování skupin na jesle.

MPSV.cz: Dostupnější péče pro rodiče těch nejmenších dětí! Vláda schválila novelu zákona o jeslích (20.7.2020)

Tisková zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí.

Seznam Zprávy – Dvě minuty Lucie Stuchlíkové: Věž z kostek? Jedině podle výchovného plánu! (21.7.2020)

„Jak moje dítě přežilo bez kamrlíku na špinavé ručníky a bez osnov, jak stavět z kostek, to je mi záhadou.“ Lucie Stuchlíková v glose reaguje na rozhodnutí vlády o konci dětských skupin.

Český rozhlas: Zmizely ze vzdělávacího systému. Teď zřejmě čeká jesle nová éra (21.7.2020)

Pravidla pro jesle mají být přísnější než pro dětské skupiny. Ty se podle návrhu mohou přeměnit do konce srpna 2024, jinak přestanou fungovat. Na návrh komunistů by měly nově vzniknout takzvané jeslové třídy při mateřských školách, vysvětluje poslankyně KSČM Aulická. Novelu kritizovaly opoziční ODS či TOP 09.

Z dětských skupin se stanou jesle, peníze dostanou od státu (21.7.2020)

O současné podobě novely se vedla dlouhá debata na úrovni vládní koalice, např. přejmenování na jesle původně odmítala Legislativní rada vlády, nový název kritizovala i opozice. Spor se vedl také o zúžení kvalifikace, kterou budou muset mít pracovníci pečující o děti v jeslích – nově má jít pouze o lidi se zdravotnickým vzděláním. Podle Maláčové to vyžadoval koaliční partner, tedy hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.

Deník Referendum: Návrat jeslí: vše, co rodiče oceňovali na dětských skupinách, je nyní v ohrožení – Alena Zieglerová (22.7.2020)

Pokud mají být jesle dostupné místně i finančně, musí se na ně vyčlenit nejméně dvakrát víc prostředků, než s kolika počítá vláda. Jinak hrozí, že namísto dosavadních moderních dětských skupin budou připomínat své normalizační předchůdce.

David Klimeš: Jesle nestačí jen uzákonit. Musí také fungovat (audio, 23.7.2020)

„V České republice chybí asi 20 000 míst pro děti do tří let. Vláda sice pozdě, ale přece narýsovala cestu z této prekérní situace. Je ale velká otázka, zda se po té cestě dá někam dojít. Letitý nedostatek míst ve školkách vyústil ve trochu partýzánský vznik dětských skupin. Ty se uchytily, navázání na evropské fondy bylo ale chybou. Zároveň návrh novely je jako z pera chytré horákyně,“ glosuje Klimeš.

Péče o malé děti je ohrožena, varuje Praha. Sněmovnu čeká střet o jesle (25. 7. 2020)

Kolaps předškolní péče v Praze, znemožnění návratu rodičů do práce a vyhozené stovky milionů korun. Tyto negativní jevy přinese podle pražského magistrátu novela zákona, která počítá se zánikem dětských skupin a jejich nahrazením jeslemi.

Alarm: Konec dětským skupinám, zpátky do jeslí! (27. 7. 2020)

Je pochopitelné, že z hlediska státního rozpočtu není efektivní financovat současnou dvojkolejnost předškolní péče a výchovy. Těžko se však chápe, proč by řešením měla být instituce, která jen minimálně naplňuje současný potenciál rané výchovy a péče.

iHned.cz: Školky mají plno, chybí dvacet tisíc míst. Jesle to vyřešit nepomohou (29.7.2020)

Hrozí, že dnes již přetížené školky nedokážou pojmout děti ze zrušených dětských skupin a rodiče je nebudou mít komu svěřit. Ministryně Maláčová si představuje, že by jesle mohly vznikat při obecních školkách. Ne všude to ale půjde. „