Dětské skupiny v médiích: leden 2020

O stereotypech týkající se pohlaví a jejich odstraňování se zmiňuje i příručka MPSV pro mikrojesle, která doporučuje genderově vyvážený přístup k dětem. Ve Francii dělali na podobné téma průzkum a ukázalo se, že stereotypy v přístupu k chlapcům a dívkám se projevují už v jesličkovém věku a zrcadlí situaci ve francouzské společnosti.

Stanovisko jednotlivých ministerstev i ekonoma z institutu CERGE-EI Filipa Pertolda k budoucímu financování dětských skupin najdete v článku IHned.cz.

„Svůj návrh ministryně představila loni na podzim. Na vládu ale dosud nedoputoval, protože se jednotlivá ministerstva zatím neshodla na tom, jakou částku by stát měl posílat na jedno dítě a kolik by měli přispívat rodiče. Maláčová počítá s měsíční dotací od státu ve výši pět tisíc korun na dítě. Příspěvek od rodičů chce zastropovat na třetině minimální mzdy, což nyní odpovídá 4867 korunám.“

Deník.cz: Skončí dětské skupiny kvůli nedostatku peněz? Financování musí zajistit stát (9.1.2020)

„Dětské skupiny po pěti letech existence nabízejí útočiště 13 tisícům kluků a děvčat, pomáhají rodičům, ale také obcím, které se častokrát díky nim nevylidňují.“

Ústecký deník: Dětské skupiny čekají změny, možná konec „zlaté éry“. Zřizovatelé mají obavy (14.1.2020)

Článek mimo jiné přináší komentář k připravované novele od Denisy Budínské a Jitky Tirpákové z Mateřského centra a dětských skupin Sluníčka, jež provozují dětské skupiny v Litoměřicích, Teplicích, Ústí nad Labem a Chlumci.

ČT24: V koalici je podle Maláčové shoda na změně dětských skupin na jesle (15.1.2020)

Koaliční strany se shodly na tom, že by se dětské skupiny mohly přeměnit na jesle. Shoda ale zatím není na tom, jak velký příspěvek na místo pro dítě by jim měl stát poskytovat. Při návštěvě dětských skupin v Akademii věd to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Návrh novely se změnou pravidel dostane vláda a pak parlament.

Jesle

Břeclavský deník.cz: Přeměna na jesle nás ohrožuje, říkají provozovatelé dětských skupin v kraji (20.1.2020)

Břeclavský deník se opět vrací mimo jiné k tématu dětských skupin na malých obcí, nejen dětské skupiny Peřinka v Mokrůvkách.

Vyškovský deník.cz: Změny ve financování dětských skupin ohrožují vyškovské centrum Eliška (23.1.2020)

Komentář k chystané novele zákona s konkrétním případem Dětského centra Eliška ve Vyškově.

Ihned.cz: České děti v zajetí politikaření (24.1.2020)

Komentář Filipa Pertolda, ekonoma z think-tank IDEA při CERGE-EI.

„Konečný výsledek dohadování o financování stávajících dětských skupin není v současné době příliš jasný. Zatím vítězí čistý resortismus nad zájmem rodiny. Je možné, že se najdou peníze z Evropského sociálního fondu i na příští období, jenže to nikdo s jistotou říci nedokáže. Problém mohou teoreticky rozseknout politici, konkrétně premiér Andrej Babiš, který se o něm zmínil ve svém novoročním projevu. Reálně však hrozí, že ve finále na nedomyšlený systém doplatí rodiče, kterým se zhorší dostupnost kvalitní péče o děti. Stejně tak je zřejmé, že děti se slabším sociálním zázemím zůstanou bez institucionální péče, na což nakonec doplácí nejen ony, ale i celá společnost, ekonomika a státní rozpočet.“

Deník N: Zkušenosti českých rodičů

Rodiče na plný úvazek i ti, kteří se snaží práci skloubit s péčí o dítě, maminky i tatínci, rodiče z Prahy, z menších obcí i ti, kteří se s dítětem rozhodli vyrazit do zahraničí – ti všichni se podělili o své zkušenosti se čtenáři Deník N ve speciálu Terezy Mynářové, který pokračuje již od dubna 2019. Mnozí z nich využívají služby dětských skupin.