V jabloňovém sadu, kde bydlí skřítek Ostružinka
Uprostřed jabloňových sadů, hlubokých lesů a romantických skal najdete dětskou skupinu s neméně poetickým jménem – mateřskou školku skřítka Ostružinky. Protože je to navíc náš ukázkový případ dobré praxe při zakládání dětských skupin, rozhodli jsme se vyzpovídat zakladatelku této dětské skupiny Mgr. Pavlínu Štěpánkovou
Proč jste se vůbec rozhodla založit si školku?
„Chtěla jsem místo, kde budou děti v kontaktu s přírodou, kde budou mít vztah k půdě, tradicím a proměnlivým ročním obdobím a kde bude opravdu fungovat učení hrou. Původně jsme uvažovali o soukromé mateřské škole, ale pak se nám naskytla možnost financování dětských skupin. Školku jsem založila se svojí dcerou, která do té doby pracovala v soukromé jazykové školce v Praze.“
Na jakých principech Vaše zařízení funguje?
„Podporujeme respektující přístup s prvky waldorfské pedagogiky a využíváme i principy J.A. Komenského. Náš přístup se snaží neubíjet dětskou fantazii. Navíc jsme jedineční přírodním prostředím, ve kterém se naše nově postavená školka nachází – vytvořily jsme s dětmi zeleninové záhonky a bylinkovou zahradu, pěstujeme ovocné keře a děti vedeme k lásce k řemeslům . Produkty si také sami zpracováváme. Významná je u nás ve školce i logopedická péče a práce s předškolními dětmi. Využíváme stimulační program Maxík a logopedii 3x týdně.“
Jak vznikl skřítek Ostružinka?
„Když jsem učila na základní škole, dostala se mi na kurzu kritického myšlení do ruky kniha „Putování skřítka Ostružinky“. Velmi mě zaujaly vlastnosti Ostružinky a jeho krásný kamarádský vztah k přírodě a všem jeho obyvatelům. Věděl si také se vším rady a znal spousty bylinek a přírodních „fíglů“… Bylo tedy rozhodnuto o názvu naší školky. Pak už jsem jen potkávala samé úžasné lidi, jako například výtvarnici Pavlínku Kourkovou, která nám navrhla a vytvořila logo naší školky a skvělou Ivanku Vajdovou, která se zabývá šitou tvorbou skřítků a pohádkových postav. Tak skřítek Ostružinka dostal život a spolu s námi putuje naším školkovým příběhem.“
Co pro Vás bylo při rozjezdu a provozu školky nejtěžší?
„Na začátku jsme vůbec nevěděli, do čeho jdeme a jak náročné je financování celého projektu. Velmi nám pomohla účast a následné celostátní vítězství v soutěži pro začínající podnikatele Rozjezdy, pořádané společností T-Mobile a potom samozřejmě zajištění financování z evropských dotací, které jsme získali na provoz dětské skupiny díky paní Vašíčkové z Family and Job. Bez těchto dvou pilířů bychom rozjezd jen těžko zvládli.“
Co plánujete do budoucna?
„V nejbližší době chceme usilovat o další dvouleté grantové období pro dětské skupiny. Doufáme, že naše žádost bude opět úspěšná. V současné době je ale komplikovaný fakt, že dětská skupina není ministerstvem školství uznaná jako předškolní zařízení a děti, které k nám docházejí nyní v povinném posledním předškolním roce, tedy musí být registrované u státní školky na individuálním vzdělávání. Ve vzdálenější budoucnosti přemýšlíme i o jiných zdrojích financování. (registrace v síti MŠMT apod.)“
Co byste vzkázala těm, kteří o založení dětské skupiny teprve uvažují?
„Tento druh práce je poslání. Pokud budete svou práci dělat srdcem, vrátí se vám veškerá energie v radosti a spokojenosti dětí a samozřejmě i rodičů. Ve školce se nedá nic ošidit. Já jsem s dcerou prožila krásný start již v době příprav školky, potkala jsem velmi inspirativní lidi, kteří nám pomohli při rozjezdu, měla jsem také ohromnou motivaci a podporu v rodině. Dnes nelituji. Školka se krásně rozjela a žije si svým pohádkovým životem. Co víc si přát?!“
„Na závěr dobrý tip, jak si dodat odvahu a splnit si svůj sen: Přečtěte si knihu Hrdina od Rhodny Byrneové!“
Kontakt: Mgr. Pavlína Štěpánková
+420 602 932 813,
http://www.ostruzinka.cz
Rozhovor vedla: Dipl.-Übers. Dana Balounová
Rozhovor poskytla: Mgr. Pavlína Štěpánková