Otevřete dětské skupiny: Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví

Vážený pane ministře,

dovolte nám za Asociaci provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí upozornit na situaci, ve které se aktuálně nacházejí dětské skupiny, a především rodiče využívající jejich služeb, a požádat Vás o otevření dětských skupin co nejdříve.

Dětské skupiny jsou důležitou součástí systému předškolní péče. Celkem více než 1 100 dětských skupin aktuálně poskytuje péči cca 20 000 dětem od 1 do 6 let, a to v malých skupinách, nejčastěji po 12 dětech, maximálně však ve skupině 24 dětí.

Až do března 2021 zůstávaly dětské skupiny až na výjimky otevřené a již od jara 2020 při velmi ztížených podmínkách zajišťovaly péči o ty nejmenší děti. Za tuto dobu se naučily fungovat i za přísných platných opatření. Naše chůvy jsou zvyklé dodržovat přísná pravidla při provozu i při setkávání s rodiči, většina z nich již dostala první dávku očkování. Jako zaměstnavatelé jsme samozřejmě připraveni na pravidelné testování našeho personálu a nošení ochranných pomůcek.

V situaci, kdy již částečně otevřely mateřské školy, se na nás každý den s prosbou o otevření obracejí rodiče, kteří nemají aktuálně možnost zajistit jinou formu péče. Na rozdíl od školních dětí, které jsou již samostatné, nelze bez pomoci zařízení nebo soukromých chův s dětmi pracovat např. na home office. Rodiče také iniciovali petici za otevření dětských skupin, pod kterou je aktuálně již 2 190 podpisů. Zatímco mateřské školy mohly otevřít pro děti plnící předškolní docházku, dětské skupiny zůstávají zavřené pro děti bez rozdílu věku. Rodiče, kteří mají starší děti v dětské skupině, tak navíc přišli o nárok na tzv. ošetřovné.

Vážený pane ministře, děkujeme Vám za přečtení tohoto dopisu a žádáme Vás o urychlené řešení problémů dětských skupin. Dovolte nám nadále vycházet vstříc rodičům malých dětí tak, jak jsme zvyklí.

S úctou

Mgr. Daniela Celerýnová
předsedkyně
Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí, z. s.
daniela.celerynova@gmail.com
www.mojedetskaskupina.cz