Záznam tiskového prohlášení ministryně Jany Maláčové po jednání vlády 20. července

Vláda dneska schválila můj návrh na novelu zákona o dětských skupinách – nově pak jeslích a cílem té novely je zajistit stabilní financování pro několik let existující dětské skupiny a transformovat je do systému, který bude vyhovující pro všechny rodiny. Smyslem toho návrhu o jeslích je to, aby rodiny měly možnost volby.

To znamená… víte, že jsme nedávno od 1. ledna navýšili rodičovskou po dlouhé době a teď přicházíme s tím, aby rodiny, které chtějí sladit práci a rodinu, tak aby tuto volbu měly, protože zde finančně a místně dostupná péče o děti mladší tří let chybí.

Já bych také chtěla, aby ta péče byla finančně dostupná. To je v té novele upřesněno a vlastně upraveno s tím, že částky, které budeme vyplácet zřizovatelům, a částka, kterou může maximálně platit rodič jeslím, ty budou upravovány nařízením vlády, které bude každoročně schvalováno. To znamená, že pravděpodobně a pokud vše půjde jak má v legislativním procesu, tak na jaře příštího roku budeme jako vláda schvalovat to nařízení.

Já očekávám, že smyslem toho zákona – a bylo to velmi složité prostě sladit všechny požadavky ze všech stran, každý má odlišné představy – pro nás na Ministerstvu práce a sociálních věcí bylo skutečně nejdůležitější, abychom měli kvalitní, dostupný systém finančně a místně pro všechny rodiny. Tak smyslem vlastně je, aby obce mohly zřizovat jesle, aby vznikaly, tzn. zařízení pro nejmenší děti při každé mateřské školce nebo na každé obci.

Bylo tady již zmiňováno, že jsme se snažili najít podporu, která bude mít většinu ve sněmovně, tzn. velmi dobře si uvědomuji, že dětské skupiny jsou např. zajímavé pro vysoké školy, nemocnice a nebo pro sociální zařízení, zařízení  sociálních služeb. Ty možná částečně o flexibilitu přijdou nebo si to myslí. Já upozorňuji na to, že vyjdeme těmto zařízením vstříc a pomůžeme jim přes systémový projekt, aby se současné dětské skupiny transformovaly do jeslí a nebo také, aby pokud tam budou chtít mít starší děti, tak aby si mohly zřídit mateřskou školku tzn., že budeme spolupracovat s Ministerstvem školství a pomůžeme jim v těch příštích čtyřech letech celý ten systém nastavit tak, aby nepřišli o tu flexibilitu tzn., že žádná dětská skupina nebude muset zanikat, nebude zanikat ten smysl, pouze se v příštích čtyřech letech bude muset přejmenovat.

Vracíme se na systém, který je běžný v západní Evropě, který bude srozumitelný. Do 3 let zpravidla jesle, pak mateřská školka a potom od 6 let škola, tzn. to je ten standard. Je tam celá řada změn,  kdy zvyšujeme kvalitu, zavádíme průběžné vzdělání pro pečující osoby, přichází tam zdravotnická průprava, přijdeme s novou profesní kvalifikací chůva atd. Všechny ty detaily najdete na tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí a pokud půjde všechno tak jak má a zákon bude schválen, tak od 1. 7.  (2021) by měly vznikat už pouze jesle a ty staré dětské skupiny, které existují (je jich 1 100 plus zhruba 100 mikrojeslí), tak ty budou mít vlastně ode dneška 4 roky na to, aby se transformovaly a jak už jsem zmínila, tak mi jim při tom pomůžeme pomocí těch krajských koordinátorek atd.

Ještě jednou: za nás je důležité, aby rodiče měli kvalitní, místně a finančně dostupnou předškolní péči. Pokusím se vyjednat – a uděláme proto maximum – další financování z evropských fondů pro to další programové období, ale už nechceme soutěžní projekty tak jak tomu bylo doposud, ale chceme, aby každý, kdo bude plnit zákonné podmínky, tak aby si mohl zřídit jesle nebo mohl se přetransformovat a pak dostával peníze tak, jak je to běžné např. u mateřských škol. Pouze pak tu celou finanční částku budeme financovat z evropských fondů. Důležité je také vědět, že nebude se měnit nic k horšímu pro žádného z poskytovatelů dětských skupin. Naopak jim velmi ubude administrativa, která souvisí s tou administrativou kolem evropských projektů. Myslím si, že nejlepší příklad je to, že ubudou soutěžní projekty nebo budou zrušeny soutěžní projekty a poběží to tak, jak je to v mateřských školkách a zároveň nebudeme např. sledovat docházku nebo resp. nebudeme  vyplácet finanční prostředky na základě docházky, protože to znamená trestání dětí za nemoc, ale bude to fungovat tak jak u mateřských škol.

Já pevně doufám, že jsem z těch technických věcí nic nezapomněla. Případně velmi ráda zodpovím Vaše dotazy. Děkuju.

Zdroj: Tisková konference po jednání vlády, 20. července 2020 (audio)