Dětské skupiny jen do čtyř let a nejasné financování – novela zákona 24/2014 Sb. bude projednávána na půdě Poslanecké sněmovny

Již za dva roky skončí finanční podpora dětských skupin z prostředků Evropské unie. První z provozovatelů přijdou o evropskou dotaci již 31. 1. 2022, poslední projekty skončí 30.6.2022.

Již příští rok touto dobou se na provozovatele dětských skupin budou obracet rodiče se zájem o zápis na školní rok 2022/2023, ale provozovatelé zatím netuší, co jim mohou či nemohou slíbit. Není vůbec jasné, jak budou dětské skupiny dále fungovat, a to jak z hlediska financování, tak např. z hlediska věkového omezení dětí.

Zatímco nyní dětské skupiny dostávají na dítě 9 800 Kč/měsíčně ze Evropského sociálního fondu, navrhovaná výše státního příspěvku z MPSV činí 7 500 Kč, zatímco resort financí navrhuje 5 000 Kč na dítě. Dle průzkumu Asociace z ledna 2020 by ovšem příspěvek 5 000 Kč na dítě a měsíc byl likvidační až pro dva ze tří provozovatelů. Společně s navrhovaným zastropováním příspěvku od rodičů by novela v takové podobě ohrozila především dětské skupiny v Praze, Brně, Středočeském a Jihomoravském kraji.

Další připravovaná novinka se týká věkového omezení dětských skupin. Zatímco nyní dětské skupiny přijímají děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky (přičemž v předškolní třídě děti mají se spádovou mateřskou školu domluveno vzdělávání dle individuálního plánu), nově je navrhována věková hranice do čtyř let dítěte, prakticky tedy do srpna následujícího po třetích narozennách dítěte. Novela nereflektuje to, že mateřské školy v některých regionech nemají dostatečné kapacity, zatímco v některých malých obcích je dětská skupina jediným fungujícím předškolním zařízením.

Asociace dětských skupin dlouhodobě oslovuje politiky s cílem zajistit další fungování dětských skupin tak, jak je známe.

Naším cílem je poslance přesvědčit, že

  • dětské skupiny jsou důležitou službou pro děti mladší 3 let, která výborně funguje, kterou nemohou tak flexibilně zajistit mateřské školy a kterou je nutné udržet
  • dětské skupiny jsou vhodnou službou i pro děti starší 3 let (takové děti přijímá 50 % našich členů)
  • 5 000 Kč měsíčně/dítě, které plánuje ministryně Schillerová, není dostatečná výše normativu pro udržení této služby

Chceme poslancům dát k dispozici aktuální informace a údaje o dětských skupinách, aby se na základě nich mohli rozhodovat. 

Proto žádáme provovatele dětských skupin a také rodiče, aby vyplnili námi připravený dotazník, na základě kterého připravíme otevřený dopis pro poslance.

Dotazník pro provozovatele: https://forms.gle/48HS3nY414e5s9py6

Dotazník pro rodiče: https://forms.gle/z4NzGGaWR1kCB7JS6

Prosíme o vyplnění dotazníku do neděle 28. 6.

Novela půjde 29. června na vládu a v týdnu od 6.července by měla být projednávána Poslaneckou sněmovnou.

Více informací a aktuální návrhy některých poslanců najdete například zde: Jesle jako třída ve školce, dětské skupiny jen do čtyř let, chce Schillerová [Idnes.cz].

Daniela Celerýnová
Štěpánka Mašlárová
Asociace provozovatelů dětských skupin a mikrojeslí
stepanka.maslarova@gmail.com